Płytka Arduino Nano jest jedną z najpopularniejszych płytek z ekosystemu Arduino. Jej podstawową zaleta jest niewielki rozmiar, wyposażenie w mikrokontroler Atmega328 i moduł portu USB zapewniający możliwość komunikacji i programowania bezpośrednio za pomocą portu USB i komputera. Oryginalna płytka została przedstawiona na rysunku poniżej:

 

 

Ze względu na swoją popularność na rynku jest dostępnych wiele klonów tej płytki. Klony są to płytki wyprodukowane przez różne firmy trzecie, które nie należą do fundacji Arduino, więc kupując taki moduł nie przyczyniamy się do wsparcia finansowego projektu Arduino i jego dalszego rozwoju. Jeśli chodzi o samą funkcjonalność, to klony są w pełni sprawnymi płytkami i idealnie nadają się do rozpoczęcia swojej przygody z mikrokontrolerami. Przykładowy klon został zaprezentowany poniżej:

Płytka Arduino Nano posiada 30 wyprowadzeń w postaci dwóch list kołkowych po 15 pinów. Każdy pin posiada przypisane funkcję i w zależności od wybranego zadania, musi zostać odpowiednio skonfigurowany i wykorzystany. Dokładny opis pinów na płytce można znaleźć na rysunku poniżej lub pobrać w wersji PDF bezpośrednio do wydruku. Dodatkowo na płytce umieszczono złącze kołkowe 2x3pin, służy ono do programowania mikrokontrolera przy wykorzystaniu zewnętrznego programatora po interfejsie ISP.